Ovde možete pogledati neke od knjiga u izdanju OLI Centra kao i pročitati pojedine njihove odlomke.

Strah od života

Autori: Renata Senić, Nebojša Jovanović

Izdavač: Beoknjiga

Izdanje: 2011. godina

Opis: Plašeći se previše rizika života čovek preduzima najveći rizik-rizik da ne živi. Preuzmite rizik promene i naučite da se ne plašite života

Detalj iz knjige

Život vas plaši? Čini vas anksioznima, ponekada stvara paniku u vama? “Strah od života” je knjiga koja će vam pomoći da razumete stanja u kojima se nalazite i dobijete neke smernice o načinima na koje se takva stanja mogu prevazići. Kako pomoći osobi (ili samom sebi) koja se našla u začaranom krugu anksioznosti i panike? Autori se potrudili da, u ovoj knjizi, daju što jasnije i konkretnije odgovore na pitanja šta su anksioznost i panični napad, kako nastaju, kako se rešiti te muke. Različiti psihoterapijski pravci su ponudili različita objašnjenja i različita rešenja. Prikazana su tumačenja paničnih napada iz ugla REBT (Racionalne emocionalo bihejvioralne terapije), Psihoanalize i O.L.I. Integrativne Psihodinamske Psihoterapije. Knjiga je pisana razumljivim jezikom, sa puno praktičnih saveta, sugestija, primera ljudi koji su se mučili sa ovim neprijatnim stanjima i uspeli da ih prevaziđu. Život je rizik, a rizik može da uplaši ljude toliko da počnu da se skrivaju od života. Plašeći se previše rizika života čovek preduzima najveći rizik-rizik da ne živi. Preuzmite rizik promene i naučite da se ne plašite života. Ova knjiga vam može biti dobar vodič na tom putu.

 

 

Psihologija Uspeha Živeti ili Životariti

Autori: Nebojša Jovanović, Tatjana Firevski Jovanović, Sandra Jovanović

Izdavač: Beoknjiga

Izdanje: 2006. godina

Opis: Knjiga o principima i strategijama uspeha u važnim oblastima života: ličnom razvoju, poslu, zdravlju, braku i porodici, roditeljstvu ... Primenjena psihologija uspeha u biznisu, sportu, umetnosti ...

Izvod iz prvog poglavlja

ŠTA JE TO USPEH?

Da li ste vi uspešni u igri zvanoj život? Živite ili životarite?

Šta obično odgovarate ljudima kada vas pitaju: “Kako si, kako živiš, kako ti ide u životu?”. Osim onog kurtoaznog: “Dobro, hvala na pitanju, kako si ti…”, šta odgovorite, a da to nije čista kurtoazija, da odražava vaše osećanje sopstvenog života. Mi najčešće čujemo odgovore kao što su “Taljigam nekako”, “Gura se nekako…” “Onako kako mora…”, “Životarim, kao i svi ostali…”, “Srednje žalosno”, “Da je bolje, ne bi valjalo…”. Kako vi odgovarate kada vas pitaju kako živite? Kako biste iskreno odgovorili na to pitanje? Da li živite ili životarite? Da li ste vi uspešni? Neki od vas će, verovatno odgovoriti nešto kao: “Uspešni u čemu? Zavisi od toga šta smatrate uspehom, kako definišete uspeh…”. Šta vi smatrate uspehom? U čemu ste uspešni? Da li ste uspešni ako uspeh definišemo ovako: uspeh je realizacija onih ciljeva koje smo postavili pred sebe. Jasno je da ova definicija ima bitne nedostatke. Šta ako ste postavili pogrešne ciljeve? Koji su ciljevi dobri da bi vredelo uspeti u njihovom ostvarivanju? Da li je bitno na koji način smo ostvarili te ciljeve? Pitanje je suviše složeno da bi se na njega mogao dati jednostavan odgovor. Osim ako ste stvarno uspešni. Onda ćete, bez mnogo razmišljanja, dati jednostavan odgovor “Da, uspešan sam”, “Odlično sam, ide mi onako kako želim. Srećan sam”, sa osećanjem da ste sigurni u to, da nemate neke bitne nedoumice. Možete postaviti pitanje “Uspešan u čemu?”. Da, može se biti uspešan u nekoj oblasti života, a neuspešan u drugim bitnim oblastima življenja. Može li uspeh u jednoj oblasti učiniti vaš život dovoljno ispunjavajućim i zadovoljavajućim za vas, da biste mogli reći “Osećam se uspešnim, bez dvoumljenja”? …

 

ADD/ADHD DEFICIT PAŽNJE I HIPERAKTIVNOST KOD DECE (Osobenosti-Dijagnostika-Tretman)

Autori: Nebojša Jovanović, Tatjana Firevski Jovanović, Sandra Jovanović

Izdavač: Beoknjiga

Izdanje: 2006. godina

Opis: Plašeći se previše rizika života čovek preduzima najveći rizik-rizik da ne živi. Preuzmite rizik promene i naučite da se ne plašite života

Izvod iz knjige: Uvod

Dijagnoza “Deficit pažnje”, “ADD”, “ADHD”…nije odomaćena u kliničkoj praksi kod nas. Deca sa problemima pažnje dobijala su, uglavnom, neke druge dijagnoze kako bi se njihova simptomatologija uklopila u sliku nekog od problema koji su bliži znanjima naših stručnjaka. To su obično bile dijagnoze kao što su : “Pervazivni razvojni poremećaji”, “hiperkinetički sindrom”, “Poremaćaj ponašanja”, i sl. 
     Cilj ove knjige je da se naša stručna javnost detaljnije upozna sa specifičnostima ADD strukture ličnosti (ADD se ne može smatrati poremedjajem u užem smislu te reči.), dijagnostičkim metodama za otkrivanje ovog stanja i mogućnostima tretmana dece sa ADD strukturom. U ovom tekstu ponudićemo i konkretne savete koje psiholozi i drugi stručnjaci koji se bave tretmanom ADD dece mogu da ponude roditeljima i nastavnicima. Ponudićemo konkretne modele za modifikaciju ponašanja ADD deteta, organizaciju porodice, podešavanje porodice za uspeh, podešavanje sredine deteta za uspeh deteta u školi, metakognitivne strategije (učenje kako da se uči), savete za ishranu ADD deteta…kao i primere uspešnih i neuspešnih roditeljskih strategija u vaspitavanju deteta sa ADD temperamentom… 

Sva naša izdanja

Sva naša izdanja i detalje o njima možete pogledati klikom na dugme ispod.

ČLANCI

BRAČNA KRIZA

Mukotrpan posao ili izvor zadovoljstva U današnje vreme biti u braku ili u vezi predstavlja pravo umeće i izazov. Izborili smo …

Problematični tinejdžeri

Doba u kome dete ulazi u pubertet i adolescenciju nikada nije lako. Ni za dete, ili već mladog čoveka, a …

Granični poremećaj ličnosti

Na usamljenost, nerazumevanje od strane drugih, od strane celog sveta, osećanje praznine, beznadežnost polažemo u ovom ili onom trenutku pravo …

Površni odnosi

Površni odnosi Usamljenost u mnoštvu              Jedna od oblasti u kojima su najupadljive posledice ubrzanog napretka čovečanstva u moderno doba jeste polje međuljudskih …